Inteckningar i vandringspriset

Enköpings GK: 2011, 2012
Roslagens GK Norrtälje: 2013, 2014
Sundsta Golf: 2015
Wattholma GK: 2016

Resultathistorik

UGF-matchen Herrar 2016

Wattholma GK tog sin första inteckning i vandringspriset.

Omg. 1 – 21/5 Omg. 2 – 2/7 Omg. 3 – 6/8 Omg. 4 – 27/8
Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på
Sundsta Golf Wattholma GK Roslagens GK Norrtälje Johannesberg GK
Sundsta Golf 6.5 Wattholma GK 5 Sundsta Golf 5.5 Wattholma GK 9
Friiberghs GK 4.5 Sundsta Golf 10 Upsala GK 4 Roslagens GK Norrtälje 4
Upsala GK 6 Upsala GK 9 Wattholma GK 7.5 Sundsta Golf 8.5
Wattholma GK 7 Almunge GK 0 Roslagens GK Norrtälje 7 Sigtuna GK 2.5
Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på
Almunge GK Olandsbygdens GK Friibergh GK Upsala GK
Almunge GK 8 Friiberghs GK 8.5 Almunge GK 6.5 Upsala GK 9
Roslagens GK Norrtälje 6 Roslagens GK Norrtälje 8.5sh Friiberghs GK 2 Almunge GK 5.5
Sigtuna GK 2 Olandsbygdens GK 4 Olandsbygdens GK 6 Olandsbygdens GK 4.5
Olandsbygdens GK 8 Örbyhus GK 3 Sigtuna GK 9.5 Enköpings GK 5
Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på
Johannesbergs GK Sigtuna GK Enköpings GK Örbyhus GK
Örbyhus GK 9sh Sigtuna GK 9 Örbyhus GK 3 Friiberghs GK 12
Johannesbergs GK 9 Johannesbergs GK 7 Enköpings GK 10 Johannesbergs GK 9
Enköpings GK 5 Enköpings GK 8 Johannesbergs GK 8 Örbyhus GK 0

UGF-matchen Herrar 2015

Sundsta Golf tog sin första inteckning i vandringspriset.

Omg. 1 – 23/5 Omg. 2 – 27/6 Omg. 3 – 1/8 Omg. 4 – 15/8
Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på
Sundsta Friibergh Roslagen Sigtuna
Roslagen 8,5 Roslagen 6,5 Friibergh 7 Friibergh 6
Sigtuna 4,5 Friibergh 7 Roslagen 5.5 Upsala 6
Friibergh 6 Sundsta 4 Upsala 6 Almunge 3.5
Sundsta 5 Upsala 6,5 Almunge 5.5sh Sundsta 8.5
Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på
Olandsbygden Almunge Johannesberg Wattholma
Johannesberg 5 Sigtuna 6 Sundsta 10 Roslagen 6,5
Upsala 8,5 Almunge 9sh Johannesberg 3 Sigtuna 5
Olandsbygden 4 Johannesberg 9 Sigtuna 4.5 Örbyhus 4
Almunge 6,5 Wattholma WO Örbyhus 6.5 Wattholma 8.5
Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på
Örbyhus Lisinge Enköping Söderby
Örbyhus 8 Olandsbygden 7 Wattholma 11.5 Johannesberg 1.5
Enköping 3 Örbyhus 10 Olandsbygden 6 Olandsbygden 10
Wattholma 9 Kåbo 3.5sh Lisinge WO Enköping 9
Kåbo 4 Lisinge 3.5 Enköping 5.5 Kåbo 3.5
Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på
 –
Lisinge Enköping Kåbo Lisinge

UGF-matchen Herrar 2014

Roslagens GK Norrtälje tog sin andra inteckning i nya vandringspriset.

Omg.1 24-maj Omg.2 28-jun Omg.3 02-aug Omg.4 16-aug
Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på Div1 spelas på
 Roslagen  Friibergh  Sigtuna  Edenhof
 Roslagen 7  Almunge 3,5  Sigtuna 9,5  Sigtuna 7,5
 Friibergh 4,5  Roslagen 4  Friibergh 4  Roslagen 11
 Almunge 9  Friibergh 6,5  Roslagen 7,5  Friibergh 5,5
 Örbyhus 3,5  Sigtuna 10  Örbyhus 3  Johannesberg 0
Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på
Grönlund  Örbyhus  Olandsbygden Sundsta
 Olandsbygden 7,5  Örbyhus 11  Almunge 1,5  Örbyhus 0
 Upsala 4  Olandsbygden 5  Johannesberg 9  Olandsbygden 6
 Sigtuna 8  Grönlund 0  Olandsbygden 9sh  Sundsta 11,5
 Grönlund 4,5  Johannesberg 7  Sundsta 4,5  Upsala 6,5
Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på
 Johannesberg  Kåbo (Bodah.)  Upsala  Almunge
 Enköping 3,5  Upsala 5,5  Grönlund 5,5  Almunge 8
 Kåbo 2 7,5 shc  Kåbo 2 5  Upsala 8  Enköping 6
 Johannesberg 7,5  Kåbo 1 4,5  Kåbo 2 2,5  Grönlund 4
 Kåbo 1 5,5  Sundsta 9  Enköping 8sh  Wattholma 6
Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på
 Sundsta  Enköping  Wattholma  Lisinge
 Wattholma 6  Enköping 9shc  Kåbo 1 7  Kåbo 2 NR
 Sundsta 11  Wattholma 9  Wattholma 11  Kåbo 1 3
 Lisinge 7  Lisinge 5  Lisinge 3  Lisinge 1
 Söderby NR  Söderby NR  Söderby NR  Söderby NR

UGF-matchen Herrar 2013

Roslagens GK Norrtälje tog sin första inteckning i nya vandringspriset.

 Omg. 1 25-maj  Omg. 2 29-jun  Omg. 3 03-aug  Omg. 4 17-aug
 Div1 spelas på Div1 spelas på  Div1 spelas på Div1 spelas på
 Roslagen  Sigtuna  Almunge  Vassunda
 Roslagen 11  Roslagen 5  Sigtuna 3,5  Almunge 4
 Sigtuna 6,5  Sigtuna 11  Almunge 7  Roslagen 9,5
 Olandsbygden 6,5  Olandsbygden 2  Roslagen 9  Friibergh 7,5
 Enköping 0  Almunge 6  Friibergh 4,5  Olandsbygden 3
 Div 2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på Div2 spelas på
 Upsala  Friibergh  Olandsbygden  Örbyhus
 Almunge 8  Enköping wo  Olandsbygden 9,5  Sigtuna 6
 Friibergh 6,5  Friibergh 11  Örbyhus 5,5  Upsala 8
 Grönlund 6  Grönlund wo  Grönlund 0  Örbyhus 8,5
 Upsala 3,5  Örbyhus 9  Upsala 9  Enköping 1,5
Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på Div3 spelas på
 Wattholma  Kåbo  Enköping  Kåbo
 Örbyhus 10,5  Upsala 7,5  Enköping 8,5  Grönlund 9,5
 Wattholma 9  Wattholma 4,5  Kåbo 2 6  Kåbo 2 5,5
 Kåbo 2 4,5  Kåbo 2 6,5  Johannesberg 5,5  Johannesberg 5
 Lisinge 0  Johannesberg 5,5  Sundsta 4  Wattholma 4
Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på Div4 spelas på
 Johannesberg  Sundsta  Lisinge  Söderby
 Johannesberg 11  Lisinge 7  Wattholma 9,5  Sundsta 7,5
 Sundsta 7,5  Sundsta 11  Lisinge 9,5  Lisinge 5
 Kåbo lag 1 5,5  Kåbo lag 1 6  Kåbo lag 1 5  Kåbo lag 1 10,5
 Söderby 0  Söderby wo  Söderby wo  Söderby 0

UGF-matchen Herrar 2012

Enköping tog sin andra inteckning i vandringspriset.

Omg. 1 26-maj Omg. 2 30-jun Omg. 3 04-aug Omg. 4 18-aug
Div 1 spelas på Div 1 spelas på Div 1 spelas på Div 1 spelas på
Friibergh   Almunge    Olandsbygden   Edenhof
Enköping 8,5 Enköping 3 Olandsbygden 10 Enköping 7,5
Friibergh 8 Friibergh 5,5 Almunge   8 Sigtuna 7
Almunge 4,5 Almunge 6 Friibergh   3 Olandsbygden 5
Sigtuna 3 Olandsbygden 9,5 Sigtuna  3 Almunge 3,5
Div 2 spelas på Div 2 spelas på Div 2 spelas på Div 2 spelas på
Wattholma   Sigtuna    Roslagen   Friibergh
Olandsbygden 5 Sigtuna 12 Enköping 8 Roslagen 8,5
Wattholma 4 Wattholma 3 Roslagen 8 Grönlund 7,5
Upsala 3 Upsala 2,5 Wattholma 7 Friibergh 4
Johannesberg wo Roslagen 6,5 Lisinge 1 Wattholma 4
Div 3 spelas på Div 3 spelas på Div 3 spelas på Div 3 spelas på  
Lisinge   Örbyhus   Upsala   Lisinge
Roslagen 8 Johannesberg wo Upsala 5 Lisinge ?
Lisinge 8 Lisinge 8,5 Kåbo lag  2 4,5 Upsala 9,5
Örbyhus 5 Örbyhus 7,5 Örbyhus 6,5 Örbyhus ?
Söderby 3 Kåbo lag  2 8 Grönlund 8 Söderby 0
Div 4 spelas på Div 4 spelas på Div 4 spelas på Div 4 spelas på  
Kåbo   Grönlund   Söderby   Kåbo
Kåbo lag  2 9 Söderby 5 Johannesberg 0 Kåbo lag  2 9
Kåbo lag 1 6 Kåbo lag 1 5 Söderby 10 Kåbo lag 1 8
Norrtelje 5 Norrtelje 4 Kåbo lag 1 8 Norrtelje 7
Grönlund 4 Grönlund 10 Norrtelje 6 Johannesberg

UGF-matchen Herrar 2011

Enköping tog första inteckningen i ”nya” UGF-matchen. Vandringspriset överlämnas vid Golftinget.

Omg.1 28-maj
Div. 1 Spelas på
Johannesberg
Omg.2, 2-juli
Div.1
på Enköping
Omg.3, 6-aug
Div.1
på Sigtunabygden
Final, 20-aug
Div.1
på Grönlund
Sigtunabygden 6 Johannesberg 5 Sigtunabygden 9,5 Enköping 8
Johannesberg 9 Enköping 6,5 Almunge 8 Almunge 7
Enköping 8 Sigtunabygden 7 Enköping 5 Sigtunabygden 5
Kåbo lag 2 1 Almunge 5,5 Olandsbygden 1,5 Upsala 4
Div.2
på Upsala
Div.2
på Olandsbygden
Div.2
på Kåbo
Div.2 på Friibergh
Almunge 10,5 Kåbo lag 2 3,5 Johannesberg 4 Friibergh 11
Upsala 3 Olandsbygden 11 Friibergh 7,5 Olandsbygden 8
Roslagen 4.5 Roslagen 3 Kåbo lag 2 4 Johannesberg 3
Olandsbygden 6 Friibergh 6,5 Upsala 8,5 Roslagen 1
Div.3
på Friibergh
Div.3
på Söderby
Div.3
på Roslagen
Div.3
på Wattholma
Norrtelje 4,5 Upsala 10 Roslagen 10,5 Wattholma 7
Friibergh 8,5 Söderby 4 Wattholma 3,5 Örbyhus 7 SHC
Örbyhus 5 Örbyhus 1,5 Söderby 7 Söderby 6
Söderby 6 Wattholma 8,5 Lisinge 3 Kåbo lag 2 4
Div.4
på Kåbo
Div.4
på Lisinge
Div.4
på Örbyhus
Div.4
på Norrtelje/Lisinge
Wattholma 8 Norrtelje 2 Örbyhus 8 Lisinge 9
Kåbo lag 1 7 Lisinge 6 Kåbo lag 1 8 SHC Kåbo lag 1 8
Lisinge 8 Kåbo lag 1 4 Norrtelje 8 SHC Norrtelje 6

UGF-matchen 2010

Nu är fjärde och sista omgången av UGF-Matchen avslutad.

Sigtunabygdens GK segrade och tog i och med detta sin tredje inteckning i vandringspriset.
Vi lyfter på hatten och gratulerar!
I och med denna seger tillfaller vandringspriset Sigtunabygdens GK.
Stort Tack till er alla för i år!

Omg.1, 2010
29 maj
Div.1
på Sigtunabygden
Omg.2, 2010
2010-07-03
Div.1
på Enköping
Omg.3, 2010
2010-08-07
Div.1
på Roslagen
Final, 2010
2010-08-28
Div.1
på Vassunda
Roslagen 9,0 Sigtunabygden 11,0 Sigtunabygden 7,5 Sigtunabygden 9,0
Sigtunabygden 5,5 Enköping 5,5 Enköping 6,0 Johannesberg 8,0
Enköping 5,5 Roslagen 5,0 Almunge 6,0 Enköping 4,0
Almunge 4,0 Johannesberg 2,5 Roslagen 4,5 Almunge 3,0
Div.2
på Norrtelje
Div.2
på Lisinge
Div.2
på Johannesberg
Div.2
på Upsala
Johannesberg 8,0 Lisinge 4,0 Johannesberg 8,0 Kåbo, lag 2 8,0
Norrtelje, lag 1 8,0 Norrtelje, lag 1 4,0 Norrtelje, lag 1 8,0 Upsala 7,5
Lisinge 5,0 Almunge 11,5 Upsala 5,0 Roslagen 5,0
Kåbo, lag 1 3,0 Norrtelje, lag 2 4,5 Norrtelje, lag 2 3,0 Norrtelje, lag 1 3,5
Div.3
på Olandsbygden
Div.3
på Upsala
Div.3
på Kåbo
Div.3
på Lisinge
Norrtelje, lag 2 8,5 Upsala 7,0 Kåbo, lag 2 9,0 Olandsbygden 10,0
Olandsbygden 5,5 Olandsbygden 7,0 Friibergh 7,5 Friibergh 7,5
Upsala 5,5 Kåbo, lag 1 6,0 Olandsbygden 7,5 Örbyhus 4,5
Örbyhus 4,5 Kåbo, lag 2 4,0 Lisinge wo Norrtelje, lag 2 2,0
Div.4
på Kåbo
Div.4
på Friibergh
Div.4
på Örbyhus
Div.4
på Söderby
Kåbo, lag 2 8,5 Friibergh 9,5 Örbyhus 11,0 Söderby 9,0
Friibergh 6,5 Söderby 7,5 Söderby 7,5 Wattholma 6,0
Söderby 6,0 Örbyhus 6,0 Kåbo, lag 1 5,5 Kåbo, lag 1 5,0
Wattholma 3,0 IGA wo Wattholma wo Lisinge 4,0
Div.5
på Grönlund
Div.5
på Wattholma
Div.5
på IGA
Grönlund Wattholma Grönlund
IGA Grönlund IGA

—————————————–

Då är sista omgången för i år spelad och vi har en segrare som tog sin andra inteckning i vandringspriset.
Vi gratulerar Sigtunabygdens GK till en väl genomför säsong.
På återseende 2010!
/ Eva Fastén

UGF-matchen 2009

Sigtunabygdens GK har segrat både 2008 och 2009.

Omg.1 2009
30 maj
Div.1
på Sigtunabygden
Omg.2 2009
27 juni
Div.1
på Roslagen
Omg.3 2009
8 augusti
Div.1
på Enköping
Final 2009
29 augusti
Div.1
på Grönlund
Sigtunabygden 9,5 Sigtunabygden 5,5 Sigtunabygden 8,5 Sigtunabygden 9,5
Roslagen 6,0 Roslagen 6,0 Roslagen 5,0 Enköping 7,5
Enköping 5,0 Enköping 7,0 Enköping 9,0 Roslagen 4,0
Olandsbygden 2,5 Norrtelje, lag1 5,5 Lisinge 1,5 Norrtelje, lag1 3,0
Div.2
på Norrtelje
Div.2
på Olandsbygden
Div.2
på Almunge
Div.2
på Lisinge
Kåbo 4,0 Norrtelje, lag 2 3,0 Norrtelje, lag 1 9,5 Almunge 7,5
Lisinge 6,0 Lisinge 9,0 Almunge 7,5 Olandsbygden 4,5
Almunge 7,0 Almunge 4,5 Olandsbygden 4,0 Lisinge 7,0
Norrtelje, lag 1 7,0 Olandsbygden 7,5 Örbyhus 3,0 Kåbo, lag1 5,0
Div.3
på Johannesberg
Div.3
på Örbyhus
Div.3
på Kåbo
Div.3
på Norrtelje
Friibergh wo Söderby 5,0 Norrtelje, lag 2 8,0 Johannesberg 9,0
Johannesberg 8,0 Johannesberg 4,5 Söderby 6,0 Örbyhus 8,0
Norrtelje, lag 2 8,0 Örbyhus 9,0 Kåbo, lag 1 9,0 Norrtelje, lag 2 7,0
Örbyhus 8,0 Kåbo 5,5 Friibergh wo Söderby wo
Div.4
på Söderby
Div.4
på Friibergh
Div.4
på Grönlund
Div.4
på Upsala
Söderby 11,5 Friibergh 9,0 Johannesberg 8,0 Upsala 10,0
Upsala 7,0 Upsala 4,0 Upsala 8,0 Friibergh 8,0
Vassunda wo Grönlund 4,0 Grönlund 6,5 Wattholma 6,0
Grönlund 2,5 Kåbo, lag 2 7,0 Kåbo, lag 2 1,5 Grönlund wo
Div.5
på Kåbo
Div.5
på Hallstavik
Div.5 Div.5
Älvkarleby wo Wattholma wo Wattholma Kåbo, lag 2
Kåbo, lag 2 2,0 Hallstavik utgår
Hallstavik wo Vassunda utgår
Wattholma 3,0