FEMtouren på Wattholma GK12/9 2026
FEMtourens fjärde säsong är avslutad. Sista deltävlingen gick på Wattholma GK lördagen den 12/9. Det var 50 damer som kom till start, det var kanonstart med gemensam prisutdelning.
A-klassen spelade slaggolf och B-klassen poängbogey.
Vinnare A-Klassen:
- Anja Mertala, Olandsbygdens GK, 69 slag
- Anna-Karin Gårdenberg, GolfUppsala, 70 slag
- Eivor Hansson, Vassunda GK,71 slag
- Maritha Lundin, Vassunda GK, 74 slag
Vinnare B-Klassen:
- Marianne Arnemo, Wattholma GK, 37 poäng
- Lena Eriksson Nothér, Wattholma GK, 35 poäng
- Monica Pettersson, Olandsbygdens GK, 35 poäng
- Åsa Eneroth, GolfUpsala, 35 poäng
Stort grattis allihop!
Vi hade ett snitt på 59 deltagare per tävling och det var 100 damer som deltog i en till fem tävlingar vardera. Vi blir fler tävlande för varje år.
Order of Merit
I FEMtourens Order of Merit räknas totalen av spelarens tre bästa ronder av fem deltävlingarna. I A-klassen var det 28 som spelat 3 eller fler tävlingar. I B-klassen var det 30 som spelat 3 eller flera tävlingar.
A-klassen:
- Annika Babra, Vassunda GK, 209 slag.
- Anna-Karin Gårdenberg, GolfUppsala, 212 slag.
- Maritha Lundin, Vassunda GK, 213 slag.
- Anja Mertala, Olandsbygdens GK, 216 slag.
B-klassen:
- Monica Söderlund, Upsala GK, 119 poäng.
- Britt-Marie Karlsson, GolfUppsala, 114 poäng.
- Lise-Lotte Wijkander, Sigtuna GK, 113 poäng.
- Madelaine Svedbäck, Vassunda GK, 111 poäng.
- Jannike Hellbergh, Roslagens GK, 109 poäng.
Grattis till vinnarna i FEMtouren 2026!
Deltävlingens resultat och hela Order of Merit finns på https://mingolf.golf.se/tavling/information/5433068
Välgörenhet
FEMtouren skänker 10 kr för varje betald anmälan till Min Stora Dag. I år blev det 3090kr. Stort tack!
Golfpaket Johannesbergs Slott
I år lottade vi ut ett fint pris sponsrat av Johannesbergs Slott det bestod av ett golfpaket för två med boende på slottet, 3-rätters middag, inträde på Spa & Gym, frukost och såklart golf.
Priset lottades ut bland de dom hade spelat fler än 3 deltävlingar den lyckliga vinnaren var Pia Lagerqvist, GolfUppsala.
Med det vill vi som arrangerar FEMtouren tacka alla deltagare för en fantastisk säsong! Stort tack till Wattholma, Vassunda, Grönlund, Johannesberg och GolfUppsala för att ni välkomnar FEMtouren på era banor med tävlingsutbyte. Vi tackar också Upplands Golfförbund för samarbetet.
Nu tar vi höst och laddar om för FEMtouren 2027.
- Anna Green och Maria Westin, GolfUppsala
- Stina Hammar och Ingrid Pettersson, Grönlund
- Sanna Mareniusson och Madelaine Svedbäck, Vassunda
- Anna Degerskog och Monica Åkerlind, Johannesberg
- Lena Eriksson-Nothér och Marianne Arnemo, Wattholma
Tredje deltävlingen i FEMtouren 2026 spelades på Grönlund GK den 12/7!
62 damer kom till start, 23 i A-klassen och 39 i B.
Resultat i A-klassen:
Vinnare: Pia Lagerqvist från GolfUppsala på 64 slag ( -7).
Närmast hål: Angela Westerlund från Vassunda. 3,30 från pinnen.
Längsta drive: Elisabeth Mineur från Upsala GK
Resultat i B-klassen:
Vinnare: Lise-Lotte Wijkander från Sigtuna GK med 45p.
Närmast hål: Åsa Söderman från Väddö GK. 3,30 från pinnen.
Längsta drive: Barbro Spets från Örbyhus.
Grattis till alla vinnare!
Tack till UGF, Grönlund GK och alla som kom och spelade!
FEMtouren går vidare till GolfUppsala och Edenhof den 30:e augusti.
Om du spelar tre deltävlingar eller fler har du förutom chansen till att ta hem segern i Order of Merit möjlighet att vinna ett golfpaket på Johannesbergs Slott.
FEMtouren Vassunda GK 7 juni 2026
Då har även den andra deltävlingen i FEMtouren genomförts och det var en härlig dag om än blåsigt. Så roligt att 70 damer kom till start (28 i A-klassen och 42 i B-klassen).
A-klassen vanns av Annika Babra, Vassunda GK på 69 slag och Petra Widén Sigtuna GK, med 43 poäng i B-klassen.
Längsta drive på hål 4 stod Malin Sundman för i B-klassen och av Lena Brattemo i A-klassen
Närmast hål på hål 12 kom Ing-Britt Lindberg i A-klassen och Carola Berglund i B-klassen
Grattis till alla vinnarna!
Vi tackar även UGF och Vassunda för fina priser.
Tack även till alla andra som kom och spelade och alla som hjälpte till, viket gjorde dagen så härlig och trevlig.
Nästa deltävling i FEMtouren går vidare till Grönlunds GK 12 juli, där vi kämpar vidare för att få en topplacering.
Om du spelar tre deltävlingar eller fler har du förutom chansen till att ta hem segern i Order of Merit möjlighet att vinna ett golfpaket på Johannesbergs Slott.
FEMtouren Johannesberg 9 maj 2026
Så var årets tour äntligen i gång och vilken härlig premiär det blev. 64 spelar (27 i A-klass och 39 i B-klass) kom till start denna soliga om än lite blåsiga vårdag.
A-klassen vanns av Gunilla Sjösten GolfUppsala på 72 slag och B-klassen av Camilla Gunnerhell Roslagens GK på 39 poäng.
Längsta drive på hål 4 stod Birgitta Dahlstrand för i A-klass och Karin Wuolle i B-klass.
Närmast hål på 17e kom Essie Arvidsson i A-klass närmast och Sanna Mareniusson knep priset i B-klass.
Grattis alla vinnare! Bra spelat!
Tack UGF och Johannesbergs Slott för fina priser.
Tack alla som kom och spelade och alla som hjälpt till – ingen nämnd – ingen glömd, för att årets premiär av FEMtouren kunde genomföras på ett positivt och trivsamt sätt.
Efter den lyckade inledningen går FEMtouren nu vidare till nästa deltävling på Vassunda Golfklubb den 7 juni, där kampen om topplaceringarna fortsätter.
Om du spelar tre deltävlingar eller fler har du förutom chansen att ta hem segern i ”Order of merit” möjlighet att vinna ett golfpaket på Johannesbergs Slott.


















